CAFE ROTAİNTERNET

Cyberpunk 2077: Skandal Yıla Yakışır Oyun

Cyberpunk 2077

Fütüristik, distopya konulu Cyberpunk 2077; güç, ihtişam ve vücut modifikasyonuna takıntılı bir megalopolisin bir açık dünya, aksiyon-macera hikayesini anlatıyor. Ölümsüzlüğün anahtarı olan, türünün tek örneği bir implantın peşine düşen paralı bir kanun kaçağı olan V olarak oyuna başlıyorsunuz.  Oyun, insanların ve makinelerin bir araya gelerek paralı askerler olarak yeniden paketlendiği, kötü şirketlere karşı sabotaj görevleri gerçekleştirdiği, karanlık ve distopik bir mega kent olan Night City’de geçiyor. Oyun, bilim kurgu dünyasının en büyük hitlerinden bazılarının öğelerini bir araya getiriyordu: Strange Days, The Matrix ve bunlarla birleştirilmiş Blade Runner ile buluşuyor.

Oyuncuların Heyecanlı Bekleyişi

Yaklaşık yedi yıldır oyuncuların heyecanla beklediği bir oyun olmuştur Cyberpunk 2077. The witcher, The witcher 3, Assassins Of Kings yapımcı şirketi CD Projekt  Red, bu oyunu çıkaracağını söylediği için oyuncular arasında daha da büyük beklentiler oluştu. Ayrıca ünlü, Matrix film yıldızı Keanu Reeves’ın oyun içinde yer alacağı açıklandı. Reeves E3 ‘te Cyberpunk hakkında “Size orada olma, geleceğin sokaklarında yürüme hissi veriyor, gerçekten nefes kesici olacak” dedi. Bütün bu olanlar oyun hakkında sabırsızlanan oyuncu sayısını arttırmıştı. Çıkış tarihi olarak 2020 yılı nisanın 16’sı gösterilmiştir. Ancak tarih üç kere ertelenmiş ve oyuncular arasında ufak tefek hayal kırıklıkları oluşturmuştur, ne yazık ki oyunseverlerin tek hayal kırıklığı bunla sınırlı kalmayacaktı.

Oyun Beklentileri Karşıladı Mı?

Cyberpunk 2077, Xbox Series X, Xbox One, PlayStation 4, Stadia, Microsoft Windows platformlarında 10 Aralık 2020 tarihinde piyasaya çıktı. Büyük heveslerle yedi yıldır oyuncular tarafından beklenen oyun, kısa zamanda çok yüksek satışlar elde etti. Ancak hiç düşünmedikleri kadar büyük sorunlar çıktı. Oyunda çok fazla “bug” bulunuyordu ve Playstation’larda oyun çöküyordu sadece yüksek kaliteli bilgisayarlarda sorun diğerlerine göre azdı. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran bu oyun hakkında bolca esprili paylaşımlar yapıldı ve insanlar tepki gösterdi. Oyuncular doğal olarak bu durumdan şikayetçiydi ve iade için CD Projeckt firmasına başvurdular.

Mutual respect and tolerance are the foundation of creativity and innovation - interview with Adam Kiciński and Adam Badowski - CD PROJEKT

CD Projeckt’in Olayla İlgili Tutumu

CD Procekt internet üzerinden oyunu alan ve iade etmek isteyen insanlara bunla ilgilenemeyeceklerini, Sony şirketlerinden para iadesi alması gerektiğini söyledi. Sony şirketi müşterilerin iade talebini kabul etti ancak ilk defa Playstation ve Xbox’lardan bir AAA oyununu mağazalarından kaldırmaya karar verdi. Bu karar aslında çok yerinde bir karar oldu, oyuncuların iadesi kabul edildi ve firmaya oyununu piyasadan çekerek bir tepki göstermiş oldu. God Of War, Red Dead Redeption 2 PS4 oyunlarında kasmadan oynanabiliyorsa sorunu Sony’de aramak mantıklı olmayacaktır.

Oyun Hakkında Bilgiler

Oyunda çalmak ve patlatmak her durumda sizin seçiminizdir ve her ikisinde de başarınız kısmen silahlarınız, siber yazılımlar ve size tahsis edilmiş nitelik ve avantaj puanlarınız tarafından şekillendirilecektir. Bunların hiçbiri oyun tarafından iyi açıklanmıyor. Modern bir açık dünya oyunundan bekleyebileceğiniz üzere düzinelerce yan görevi var.

Cyberpunk 2077’nin ana hikâyesini, isterseniz 20 saat içinde tamamlayabilirsiniz, ancak  yan görevleri yapmanızla 40 saati bulur .Oyun “bug”sız, bir şekilde oynansaydı. İnsanlar tarafından beğenilme ihtimali yüksekti, gerek karakterlerin kurgusu ve gerçekçi oluşu gerek oyundaki mimari yapı ve yüksek görüntü kalitesiyle oyuncuların seveceği bir oyun olabilirdi. Silah ve karakter çeşidi olarak inanılmaz geniş bir yelpazesi var oyunun. Birbirinden farklı silahlar ve giysilerle oyun zevkini arttırıyor. Bunun dışında bazı diyalogların inanılmaz teknolojik bilgi içerdiği ve akıcı olmadığı da oyunun bir diğer eksi tarafı.

Yine de merak edip oynamak isteyenler için Cyberpunk 2077 oyunu Steam’den satın alabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://store.steampowered.com/agecheck/app/1091500/

https://www.cdprojekt.com/en/wp-content/uploads-en/2020/03/cdp_004-1024×760-1024×760-640×475.jpg

https://i.redd.it/fki72ddtgrj31.jpg

düş kapanı

Öğrenecek ne kadar çok bilgi, okunacak ne kadar çok kitap, izlenecek ne kadar çok film var... Okumak, izlemek, öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu