CAFE ROTA

Çilingire İhtiyaç Duymadan Kırık Bir Anahtar Kilitten Nasıl Çıkarılır?

Bu yazımızda kırık anahtar kilitten nasıl çıkarılır bunu konu alıyoruz. Kilitte kırılmış bir anahtar size oldukça acil bir durum gibi gelebilir ve bu durumda ilk aklınıza gelen çilingir çağırmak olacaktır. Aslında, sadece birkaç basit araçla  sorunu kendiniz çözebilir, çilingir masrafından veya çilingir aramaktan kurtulabilirsiniz. Anahtarın kilide ne kadar takıldığına bağlı olarak onu çekip çıkarabilirsiniz. Çilingirler, anahtarları çıkarmak için özel olarak tasarlanmış dar, ince ve  dikenli aletler kullanırlar, ancak ince kıl testerenin veya dekupaj testeresinin bıçağı da aynı işlevi görebilir.

İhtiyacınız Olabilecek Malzemeler

Biraz  yağ

Tornavida

Kargaburun

Kıl testere veya dekupaj testere bıçağı

Mıknatıs

Yapıştırıcı

İhtiyacınız olan aletlere erişiminiz yoksa, (eşyalarınız içerideler ve siz  dışarıda kilitliyseniz) anahtarın nereden kırıldığına bakın. Anahtarın yalnızca yarısı kilide sıkışmışsa ve geri kalanı sizin elinizde ise rahat edebilirsiniz. Siz aletleri aramaya gittiğinizde dahi kimse kilidi açamaz.
Ancak anahtarın bütün dişleri kilidin içindeyse, herkes onu bir tornavidayla rahatça  çevirebilir. Bu nedenle, ihtiyacınız olan şeyleri alırken güvendiğiniz birinin kapınızda beklemesini sağlayın veya dar ve düz bir şey bulun ve kilidi kendiniz çevirmek için kullanın. Böylece içeri girebilir ve evinizdeki aletlere erişebilirsiniz.

İlk olarak anahtarın ne kadarının kilitte kaldığına bakın. Kırılan anahtarın bir kısmı dışarıda kaldıysa bir kargaburun ucuyla kırık anahtarı tutup dışarı çekmeye çalışın. Anahtar başından kırılmış ve tüm parça kilidin içindeyse bu tekniğin işe yaraması daha olasıdır. Anahtarı bu şekilde çıkaramazsanız aşağıdaki diğer yolları deneyin.

İşinizi kolaylaştırmak için anahtar deliğine nüfuz edecek şekilde yağ püskürtün. Kilidi son zamanlarda çevirmekte zorlanıyorsanız ve bu yüzden anahtarınız kırıldıysa muhtemelen anahtar yuvasında oluşan korozyon sebebiyle zorluk yaşıyorsunuz. Yağ işinizi kolaylaştıracaktır.

Testere Bıçağı Yöntemi

Kıl testere veya dekupaj testeresinin bıçağını, dişleri aşağı bakacak şekilde anahtar deliğine doğru kaydırın. Anahtar deliğinden soktuğunuz bıçağın dişlerinin anahtardaki dişlerden  birini yakaladığını hissedene kadar içeri doğru yavaşça itin. Testere bıçağını anahtar deliğinden yavaşca dışarı çekin. Eğer dişlerden birini yakalamayı başardıysanız kırık anahtarı beraberinde dışarı çıkarabilirsiniz. Bu işlemi bir kerede yapamayabilirsiniz. Defalarca kez deneyin.

Mıknatıs Yöntemi

Bu iki yöntemi denediniz ve hâlâ sonuç alamadıysanız güçlü bir mıknatıs edinin. Mıknatısı birkaç kez kilide yaklaştırarak kolayca çözüme ulaşabilirsiniz.

Yapıştırıcı Yöntemi

Son olarak alacağınız güçlü bir yapıştırıcı sizi anahtarınıza kavuşturabilir. Anahtarın elinizde kalan parçasına yapıştırıcıyı dışarıya taşmamasına özen göstererek uygulayın. Kilitdeki parçayla birleştirerek bir süre bekleyin ve çekin. İşte bu kadar kolay. Şimdi yedek anahtarınız ile içeri girebilirsiniz. Eğer bir yedek anahtarınız yoksa üzülmeyin, elinizdeki parçalar yeni bir anahtar çektirmeniz için yeterli olacaktır.

Kırık anahtar kilitten nasıl çıkarılır ?

Siz farklı bir yöntem mi uyguluyorsunuz? Yorum alanında tecrübelerinizi yazarak insanlara yardımcı olun.

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu