CAFE ROTA

Çevreye Karşı Sorumluluklarımız ve Koronavirüs

14 Adımda Koronavirüs'ten Korunmanın Yolları

Çevre kirliliği doğayı etkilediği gibi çevreyi de kötü yönde etkiler. Aynı zamanda insan sağlığını da ciddi oranda tehdit eder. Çevrede oluşan kirlilik nedeniyle biriken mikroplar insan vücuduna girdiği zaman sağlığı bozar ve çeşitli hastalıklar meydana gelir. İnsanın sağlıklı olması için çevresini de temiz tutması gerekir.

Çünkü sağlık temizlik üzerine kuruludur. Biz eğer bugün çevremizi temiz tutmazsak yarın yaşayacak bir dünya bulamayız. “Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.” Doğamız her geçen gün kirlendikçe insan sağlığı daha da tehlikeye giriyor.

Aslında bunu da biz kendimiz ellerimizle yapıyoruz. Çevreyi kirlettikçe, kendi hayatımızı bitiriyoruz. Kendi elimizle ipimizi kesiyoruz yani. Ama bilmiyoruz ki “Yarının doğası bugünden yaratılır.” Çevreyi korumak için bir adım atıp duyarlı olursak, insan sağlığını korumak için de bir adım atmış oluruz. Aynı zamanda çevreyi korurken artık eskisi kadar yakın olamayız. Çevremizi ve kendimizi korumak için şimdiden kurallara uymazsak sağlığımızdan olup ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz.

Yeni Koronavirüs’ten Korunmanın 14 Yolu

1- Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.

2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

3- Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

4- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

5- Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

6- Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

7- Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

8- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

9- Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.

10- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

11- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

12- Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.

13- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

14- Düşmeyen ateş, öksürük, ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Çevreyi Korumak için neler yapalım?

Daha çevreye duyarlı, daha doğa dostu seçimler yaparak işe başlayabiliriz. Bunlardan kastımız şunlardır; Özel aracımızın egzozuna filtre takmak kişisel bir önemdir ufak gibi görünen aslında çok yararlı bir adımdır.Evlerinizin ısınmasında kullanılan yakıtın kalitesini arttırıp apartman bacalarımızı sürekli ve düzenli bir şekilde temizletebiliriz.

Kullandığımız ürünlerin geri dönüşüm özellikli olmasına dikkat edebilir ve gereçlerimizi doğa dostu seçebiliriz. Toplu taşımalar tercih edilebilir fakat bu dönem dışında. Corona virüs salgınının dünyayı karantina altına aldığı bu dönemde yapmamız gereken tek şey uzmanların “evde kal” çağrısına kulak vermek ve ihtiyaç olmadıkça evden çıkmamaktır.

Plastik kullanımlarımıza dikkat edelim, ortalık yerlere atıp da kirletmeyelim.

Lütfen duyarlı olun,

‘Dikkatsizliğimizin bedeli, geleceğimiz olmasın.’

Lütfen şu zamanlarda elinizden gelenin en iyisini yapıp evde kalın, kendinizi çevrenizi ve doğayı böyle koruyabilirsiniz.Emin olun. Sağlığıniz için sigaradan ve plastik şeylerden uzak durun. Açıkta satılan yiyeceklerden ve kalabalık ortamlardan kaçının.

Twitter: melisauysals

Instagram: melisauysalls

 

melisauysal

On yedi yaşında lise üçüncü sınıf öğrencisi. "Küçük Kızın Tiyatrosu" kitabının yazarı. İletişim için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu