AKTİVİTE

Beyşehir-Manavgat Bisiklet Parkuru (157 km)

Beyşehir-Manavgat Bisiklet Parkuru

Konya il merkezine 90 kilometre uzaklıktaki Beyşehir ilçesi, Türkiye’nin en büyük üçüncü gölüne ve iki milli parka ev sahipliği yapıyor. Yerleşim içinde kale, Alaaddin Keykubat Sarayı, Kubadabad Sarayı, Çifte Hamam, Taş Medrese, Kız Kalesi ve Beyşehir Köprüsü görülecek tarihi eserler arasında.

Deniz seviyesinden 1121 metre yükseklikteki Beyşehir Gölü’nden başlayarak deniz kıyısına inen iki günlük bisiklet parkuru Adaköy-Çetmi-Derebucak-Kimyos Ovası-Ardıçpınar-İbradı-Ormana-Altınbeşik Milli Parkı-Yaylaalan-Ürünlü-Yaylaalan-Tilkiler-Oymapınar-İğrişli-Manavgat Şelalesi-Çayyazı-Manavgat güzergâhını izliyor.

İlk etap 47 kilometre; köy yollarını kat ederek Balat, Körükini, Düden ve Suluin Mağarası ile tanınan Derebucak ilçesine ulaşıyor. Toros Dağları’nın kuytuluklarına kurulan yerleşimden sonra Akdağ ile Melik dağları arasındaki Kimyos Ovası’nda bisiklet sürülüyor. Yaz aylarında bir kısmı kuruyan Göl Ovası Gölü’nün kıyısındann ilerleyen güzergâh, Antalya-İbradı dörtyol ayrımında güneydoğu yönünde devam ederek Ardıçpınar köyüne varıyor.

Şimdi bir kilometre kadar kuzeye dönerek 1132 metre irtifaya konumlanan İbradı ilçesine erişebilirsiniz. Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nın bulunduğu yerleşimdeki tesiste konaklayabilirsiniz.

Oymapınar’a kadar sürekli inişi kapsayan ikinci gün önce Erymna kalıntılarının yer aldığı Ürünlü köyüne uğruyor. Toroslar’dan doğan ve 93 kilometrelik yolculuğu sonunda Akdeniz’e dökülen Manavgat Çayı (Melas), güneybatıya yönelerek dar ve dik yamaçlı kanyonlar arasından geçiyor.

Beyşehir-Manavgat Bisiklet Parkuru için yolun bundan sonrasında Manavgat Çayı’nın yarattığı coğrafyada seyahat edeceksiniz. Sol tarafınız bir uçuruma dönüşecek ve önünüze uzanan enfes manzara nedeniyle sık sık durmak zorunda kalacaksınız. Altınızda Oymapınar Baraj Gölü uzaklarda ise Manavgat Ovası, Manavgat ilçesi, Side ve Akdeniz seyrine doyumsuz bir tablo oluşturacak.

Oymapınar köyüne eriştiğinizde frenleri sıkmaktan yorulan parmaklarınızı gevşetebilirsiniz. Çünkü güzergâh artık düz bir parkurda ilerleyecek. Solunuzda Lirbe-Seleukeia ören yerine su götüren antik kemeri geçtikten sonra Manavgat Barajı çıkacak önünüze. Daha sonra Manavgat Çağlayanı’nda uzun bir mola verebilirsiniz.

Etkinlik artık büyük bir şehre dönüşen ve yaz aylarında aşırı nem nedeniyle çok sıcak olan Manavgat ilçesinde sona erecek. Beyşehir-Manavgat Bisiklet parkurunun bir bölümünün her yıl düzenlenen uluslararası single truck ve downhill yarışmalarında kullanıldığını belirtelim.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu