AKTİVİTE

Beyşehir Gölü Bisiklet Parkuru (160 km)

Beyşehir Gölü Bisiklet Parkuru (160 km)

Göller yöresindeki Beyşehir çıkışlı rotamız, Türkiye’nin üçüncü en büyük gölünü çepeçevre dolaşarak iki milli park alanından geçiyor. Sunduğu manzaralarla her kilometresinde bisikletçileri heyecanlandıran yolculuk, bir gece konaklamalı iki günlük etkinlik olarak planlanabilir. Pek fazla iniş çıkışı olmayan ve tamamı asfalt köy yollarını izleyen rota Beyşehir-Yassıbel-Karayaka-Armutla-Belceğiz-Sarıkaya-Gedikli-Yenişarbademli-Gölkonak-Yeşildağ-Şarkikaraağaç güzergâhı sonrasında Beyşehir ilçesine dönüyor.

Isparta ile Konya illeri arasına yayılan Beyşehir Gölü, kuzeybatı-güneydoğu ekseninde uzanıyor. Halk arasında “Uluarık” olarak adlandırılan gölün batı kıyıları hafif eğimli, doğu kıyıları ise nispeten düz. Deniz seviyesinden yüksekliği 1121 metre olan Beyşehir Gölü’nün uzunluğu 50, genişliği yaklaşık 18-20 kilometre, derinliği ise 10 metre civarında.

Türkiye’nin en büyük milli parkı olan Beyşehir Gölü ile Kızıldağ Milli Parkı’nın içinden geçen rota, birçok köye uğruyor. Bu nedenle su ve temel gereksinimlerinizi karşılamak için zorlanmayacaksınız. Çadır kurabileceğiniz gibi ilçelerden birinde konaklama şansına sahipsiniz. Batı kıyılarının yükseltilere sahip olmasından dolayı bu bölümdeki bisiklet etkinliğinin daha uzun zaman alacağını belirtelim. Sahil şeridinde bisiklet sürerken göl yüzeyinde güzel fotoğraflar veren İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent gibi adalara rastlayacaksınız.

Çarşamba Çayı aracılığıyla sularını Suğla (Karaviran) Gölü’ne gönderen Beyşehir Gölü etrafında görülebilecek en önemli tarihi eserler Kubadabad Sarayı ve Eflatunpınar Hitit Anıtı. Milli park statüsüne sahip Beyşehir Gölü ile doğal peyzaj güzellikleri açısından son derece değerli olan Kızıldağ Milli Parkı, rotanın cazibesini arttıran unsurlar. Her iki milli park aynı zamanda Önemli Kuş Alanı (ÖBA). Zaten seyahatiniz esnasında gölde avlanan veya serinleyen birçok kuş türünü görme şansı yakalayacaksınız.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu