CAFE ROTA

Beslediğiniz en tuhaf evcil hayvan neydi?

“Pet rock”
İlginç icatlar ve tüketim çılgınlığı tarihinde, Pet Rock’ın açıklanamayan popülerliğine rakip olacak hiçbir şey yok. “Pet rock” bir karton kutuda satılan pürüzsüz bir kayaydı ve mucidi Gary Dahl’ı milyoner yaptı. Ve o zamandan beri, Pet Rock  aptal bir fikrin klasik örneği olmuştur.

” Herkes zengin olabilir, tek yapmanız gereken bir sonraki Pet Rock’ı icat etmek.”

Peki Pet Rock’ın çekiciliği neydi? İnsanlar bu şeyi neden satın aldı? “Pet Rock” fikri nasıl ortaya çıktı?

Gary Dahl 70’lerin ortalarında bir gece arkadaşlarıyla bir barda otururken  sohbet evcil hayvanlara döndü. Özellikle  beslemenin ve onlara bakmanın güçlükleri konuşuldu. Dahl şakalaşarak, herhangi bir bakım veya dikkat gerektirmeyen bir evcil hayvana sahip olduğu için övündü. Çünkü o bir kayaydı.

Dahl, bazı yatırımcıları, doğru sunumla, olağanüstü Meksika kayalarının (yaklaşık bir kuruş için bir hırdavatçıdan satın alınan) nihai şaka hediyesi olabileceği konusunda ikna etmeyi başardı.
Bütün tuhaflık taşla ilgili değildi. Eğer düz kayaçlar aniden popüler olsaydı, insanlar kendilerine bir tane bulmak için ücretsiz olarak plajlara ve akarsulara akın ederdi. Ancak Pet Rocks, ambalajları ve mucitlerinin halka sundukları mizahi  ciddiyeti nedeniyle farklıydı. Gary Dahl’ın mizah anlayışı, kısa bir zamanda birçok insanı etkiledi.
Pet Rock 1975 sonbaharında, yılın hediye zamanı olan Noel sezonu boyunca tanıtıldı.

Pet Rock Neden Bu Kadar Çok Konuşuldu?

Gary Dahl’ın, reklam ve tanıtım çalışmaları zekice espriler iceriyordu. Pet Rock hipoalerjenikti, durduk yere havlamıyor, ısırmıyor, tüy dökmüyor ya da kaka yapmıyordu.  Beslemesi için bir komşuya bırakılması gerekmeden uzun süre yalnız kalabilirdi. Diğer evcil hayvanlarınızla iyi geçinirdi ve hepsinden iyisi veteriner masrafı yoktu. Pet Rock gerçek bir evcil hayvandan çok  daha ucuzdu.

Yumuşak, bir saman yatak üzerinde, kulplu kullanışlı bir karton kutuda (evcil hayvanınızı gezintiye çıkarmaya karar vermiş olmanız durumunda kullanabileceğiniz) ve içeriğini “orijinal, sade bir evcil rock” olarak tanımlayan bir metnin içine yerleştirildi.  Kutunun hava delikleri vardı, bu yüzden boğulmayacaktı.

Pet Rock sahipleri ve istisnasız tüm sorumlu evcil hayvan sahiplerinin bir evcil hayvana nasıl bakacakları konusunda eğitimli olmaları gerekirdi. Bunun için Dahl, yaklaşık 40 sayfalık bir broşür hazırladı.

 “Pet Rock’ınızın Bakımı ve Eğitimi”

Pet Rock’ınız gelecek yıllar boyunca sadık bir arkadaş ve hatta dost olacak. Kayalar oldukça uzun bir ömre sahiptir. Bu nedenle ikiniz asla ayrılmak zorunda kalmayacaksınız. Garip bir eğitim aşamasını aştığınızda, rock’ınız inançlı, itaatkar olacak, istediğiniz zaman yanınızda olmak ve istemediğiniz zaman uzanmak için olgunlaşacaktır.

Talimat kitabı, kayaların evcil hayvan benzeri davranışları hakkında pek çok şakayla birlikte kaya resimlerini içeriyordu.

Kayayı kutusundan çıkardığınızda, heyecanlı görünüyorsa, bazı eski gazetelere yerleştirin. Kaya, kağıdın ne için olduğunu bilecek ve uysallaşacaktır.

Yalnızca öğrenme ve itaat için güçlü bir kapasitesi olduğunu gösteren kayaların Pet Rock olmasına  izin verilir.

Egzersiz seanslarınızı günde iki kez on beş dakika ile sınırlayın. Kayanın dikkat süresi oldukça kısa olduğu için yarım saatlik bir seans önerilmemektedir.

Pet Rock’ınıza eğitmek için bir sopa veya top atın. Ardından, Pet Rock’ınızı mümkün olduğunca uzağa atın. Nadiren Pet Rock’ınız nesneyle geri döner, bu böyle gider.

Pet Rock’ın satışları biraz şaşırtıcıydı. 1975 Noel’inde, Dahl 3,95 $ ‘lık gag armağanının bir milyonundan fazlasını sattı ve Pet Rock’ın son gününün sonunda satılan toplam sayı 1,5 milyon civarındaydı. Pet Rock’ın başarısı, tuhaflıkların ve viralliğin mükemmel bir çatışmasıydı. Yıllar boyunca,  akıllı ambalajda sıradan şeyler oldu ve “gelecek” Pet Rock olabilecek şeyler denendi . Hatta diğer girişimciler Pet Rock aksesuarları sattılar. Ama hiçbiri  asla bir Pet Rock olmadı.

Gary Dahl 2015 yılında 78 yaşında öldü.

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu