CAFE ROTAGENEL KÜLTÜR

Asya’dan Rusya’ya Matruşkaların Yolculuk Hikayesi

Rusya’ya gidenlere sipariş verirken ilk akla gelebilecek geleneksel süs eşyalarından birisidir matruşka bebekler. Genellikle iç içe geçmiş 8 ahşap bebekten oluşan matruşka ismini zamanının popüler kadın ismi olan ”Matriyona”dan almıştır.

Matruşka Bebeklerin Tarihçesi

Bugün Rusya‘nın neredeyse sembolü haline gelen matruşka bebeklerin kökeni aslında Asya’ya dayanıyor. Çinli ve Japon sanatçıların 1700’lerde yapmaya başladığı matruşkayı ilk olarak 1890’da bir Japon sanatçı Rusya’daki bir sanat sergisine getirmiş, bundan ilham alan Rus sanatçı Sergey Malyuti tarafından yine 1890 yılında tasarlanmış ve  ahşap oyma sanatçısı Vasily Zvyozdoçkin tarafından yapılmıştır.

Bebekler Rusya’da kısa sürede popüler olmuş, 19. Yüzyılda çocukların zihinsel gelişimi için kullanılmışlardır. Uzun süre Rus çocuklar matruşka olarak bilinen bu iç içe geçmiş bebeklerle saymayı öğrenmişlerdir. Ayrıca matruşkalar çocuklara boyut ve şekil değişikliklerini öğretmeye yardımcı olmuşlardır.

Başlangıçta sekiz olan bebek sayısı zamanla üç ila on iki bebek arasında değişmeye başlamıştır. Hatta çok daha fazla sayıda bebek setleri de yapılmıştır. Tarihteki bilinen en büyük sette 1.800 oyuncak bebek yer alır.

Matruşka bebeklerde tüm parçalar birbiri ile aynı gibi görünebilir. Ancak ufak değişiklikler söz konusudur.  Bebeklerin yüz ifadeleri, giysiler ve elindeki objeler çoğu zaman değişir. Örneğin, kızgın bir bebeğin içinden gülümseyen bir bebek çıkabilir. Ya da  elbisesinde zambak deseni olan oyuncağın içinden orkide desenli elbise giyen bir bebek çıkabilir. Bu değişikliklerin daha derin anlamları da vardır ve yöreye değişir. Matruşkalardaki çiçekler genellikle Rusya’nın farklı bölgelerini temsil eder.

Zamanla herşeyde olduğu gibi matruşka bebeklerde de bir takım değişiklikler söz konusu olmuştur. Günümüzde eğitici oyuncaktan ziyade hediyelik eşya konumunda olan matruşkalar başlarda geleneksel önlük ve başlık ile betimleniyordu. Matruşka bebekleri bugün çok çeşitli ebat ve şekillerde yapılmaktadır. Bunlar dizi ve çizgi film karakterleri olabileceği gibi ünlü  dünya siyasetçilerinin ve devlet başkanlarının yer aldığı matruşkalar vardır. Hatta şuan Rusya’da en popüler olan matruşka seti Rusya’nın şu anki başkanı Vladimir Putin ile başlıyor. Bu setlerde her bebeği açtığınızda, o ülkenin liderleri kronolojik sıralama ile karşınıza çıkıyor.

 

Kopukuçurtma

Herşeyi yazdı bir tek hakkında yazamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu