CAFE ROTA

Apple fabrikasında neler oluyor?

59 Milyon dolarlık zarar!

Apple fabrikasında neler oluyor? Hindistan  Karnataka’daki Apple’a üretim yapan Wistron Corporation‘ın tesisinde  tam olarak ne yaşandı?

Sadece birkaç ay önce üretime başlamış olan tesis yılda sadece 5 milyon ila 10 milyon iPhone üretme  kapasitesine sahip. İPhone üretimi yapan fabrika Bengaluru’daki Narasapura Sanayi Bölgesi’nde yer almaktadır. Fabrikada  işçilerin maaşları ödenmediği iddiası ile haftasonu protestolar patlak verdi. Twitter’a yüklenen görüntülerde  protestoların ayaklanmalara dönüştüğü ve binlerce iPhone’un fabrikadan yağmalanması ile sonuçlandığı yer alıyor. İşçilerin   arabaları ateşe vermek, camları, kapıları kırmak gibi vandalizmi Hindistan’daki yatırımı etkileyebileceği için endişelere yol açtı.

Bir hafta sonra hükümet, bu isyana neyin sebep olduğunu ve işçilerin neden hoşnutsuz olduğunu araştıran raporunu sundu.

Olayların gelişmesinin daha en başında söylentilere göre  İK departmanında iş kanunları hakkında yeterli bilgiye ve donanıma sahip personel bulunmuyordu.

Başlangıçta 5.000 işçi ile üretime başlayan tesiste bu sayı yıl sonuna gelindiğinde  10.500‘e yükselmişti.

Ayrıca ekim ayında fabrika, sekiz saat olan vardiyayı 12 saate çıkarmıştı.

Taşeron firmalara işçiler için Wistron tarafından ödeme yapıldığı, taşeron iş yüklenicilerin ödemeyi 3 aydır işçilere yapmadığı da söylentiler arasında. Bütün bu olaylar sonucunda Wistron, 19 Aralık’ta Hindistan’daki işlerden sorumlu başkan yardımcısını görevden almaya karar verdi. Yaptığı açıklamada, ödemedeki gecikmelerden dolayı özür diledi ve bunun bir daha olmaması için bazı yeniden yapılandırma tedbirlerinin alındığını söyledi.

Apple fabrikasında yaşanan saldırının ardından kapatılan fabrikada toplam hasar  The Times of India tarafından yaklaşık 59 milyon doların üzerinde olarak açıklandı. Olaylar sonucunda şiddetle bağlantılı olarak 150’den fazla kişi tutuklandı.

Sanayi bakanı Jagadish Shettar yaptığı açıklamada, şiddeti üç taraf arasındaki iletişimsizliğe bağladı: Wistron, taşeronlar ve çalışanlar. Çalışma departmanı, Wistron’a ister Wistron’dan ister işçi yüklenicilerinden olsun, şirketin çalışanlara ödeme yapmak için üç günü olduğunu belirten bildiriler yayınladı.

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu