CAFE ROTA

Alzheimer’ı Önlemeye Yardımcı 5 Yiyecek

Bu yazımızda size Alzheimer’ı önlemeye yardımcı 5 yiyecek tavsiyesini derledik. Halk arasında bunama olarak da bilinen, demans türlerinden biri olan Alzheimer hastalığı genellikle 60 yaş üzeri kişilerde görülür. Beyin hücrelerinde kayıplara bağlı olarak kişinin bilişsel fonksiyonlarında azalmaya sebep olur. Günümüzde Türkiye’de 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğu düşünülmektedir.

Bu yaygın demans biçimi için bir tedavi bulunmamakla birlikte, belirtilerin azalmasına yardımcı olabilecek çeşitli geleneksel ve alternatif tedavi seçenekleri vardır. Hatta çalışmalar bazı yiyeceklerin hastalığın başlangıcını geciktirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Şu anda, herhangi bir gıdanın Alzheimer hastalığını önlediğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte yapılan çalışmalar bazı anti-enflamatuar ve antioksidan dolu yiyecekleri öğünlere katmanın alzheimer riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Aşağıdaki yiyecekleri öğünlerinize eklemeniz Alzheimer’a yakalanma riskinizi büyük ölçüde azaltır ve geciktirebilir.

1-Zerdeçal

Zerdeçal uzun zamandır hem yemek pişirmede hem de geleneksel tıpta baharat olarak kullanılmaktadır. Hindistan’da bazı sağlık uzmanları Alzheimer hastalığının düşük olmasını nüfusun yüksek zerdeçal alımına bağlamaktadırlar. Zerdeçalda bulunan kurkuminin beyne ve vücuda bir dizi fayda sağladığına inanılmaktadır.

Güne başlarken kahvaltıda kavrulmuş sebzelerinize bir çay kaşığı zerdeçal eklemeyi hatta bu altın baharatla sıcak bir çay yapmayı düşünebilirsiniz.

2- Avokado

Yüksek miktarda antioksidan olan E vitamini içeriği sayesinde nöron ve sinir hücrelerini koruyarak Alzheimer’a yakalanma riskini düşürmektedir.

3-Yağlı Balıklar

Somon, sardalya ve uskumru gibi  balıklar Alzheimer hastalığı riskinin azalmasına katkıda bulunur. Bu tür yağlı balıklar, Alzheimer hastalığı olan kişilerde bilişsel gerilemeyi önleyen veya geciktiren  harika omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır.

4-Çilek

Yaban mersini, böğürtlen, ahududu ve çilek, yüksek antioksidan içerir ve bu da  beyin fonksiyonlarını oksidatif stresten koruyarak bu hastalığı geciktirmeye fayda sağlayabilir.

5-Yeşil Yapraklı Sebzeler

Alzheimer’ı Önlemeye Yardımcı 5 Yiyecek tavsiyesinden sonuncusu da yeşil yapraklı sebzelerdir. Karalahana, ıspanak, marul, brokoli gibi K vitamini, beta-karoten, folik asit gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Bu da düzenli kullanımda beyni korur ve gençleştirir.

Düşük şekerli, işlenmemiş yiyeceklere dikkat!

Alzheimer belirli yiyeceklerin tüketimi ile önlenemez. Ancak doğru beslenme beyin sağlığı için gereklidir ve bilişsel gerilemeyi önemli ölçüde azaltır. Beyin sağlığınızı desteklemenin bir diğer yolu da, ilave şeker yüklü ve sağlıksız yağlarla yapılmış tüm işlenmiş gıdaları öğünlerinizden çıkarmaktır.

EDİTÖR NOTU: Alzheimer’ı Önlemeye Yardımcı 5 Yiyecek başlıklı yazımız bilgilendirme amaçlı olup, teşhis ve tedavi amacı gütmemektedir.

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu