CAFE ROTA

71. Berlin Film Festivali Eleştirileri: Petite Maman

Petite Maman Film Konusu

Büyüme hikâyeleri anlatma konusunda uzman Sciamma, Petite maman’da küçük bir kız çocuğuna odaklanıyor gibi görünse de, yetişkinlerin çocuklarla aynı sularda yüzdüğü, çok katmanlı, sarmala dönüşen, oyunbaz ve biraz da tekinsiz bir zaman ve mekân kurguluyor.

Filmlerindeki karakterlere duygulardan malikâneler yaratan Céline Sciamma’nın son filmi Petite maman, 8 yaşındaki Nelly’nin (Joséphine Sanz) travmatik bir süreçle baş edebilme yöntemini konu alıyor. Anneannesinin (Margot Abascal) ölümünün ardından, annesinin büyüdüğü eve gelip, kalan eşyaları toparlamak üzere birkaç gün geçirdiği sırada Nelly, annesinin (Nina Meurisse) karanlığı henüz basmaya başlayan yas sürecine eşlik ediyor.

Anneannesinin eşyalarını toplayıp kendi evlerine dönecekleri plana göre kaldıkları ve annesinin de çocukluğunun geçtiği bu ev, eşyalardan arınıp boşalmaya başladıkça, Nelly için, kendisine ait olmayan ama ona yeni bir dünya bahşedecek eski hatıralarla örülü bir mekâna dönüşüyor. Büyüme hikâyeleri anlatma konusunda uzman Sciamma, Petite maman’da küçük bir kız çocuğuna odaklanıyor gibi görünse de, yetişkinlerin çocuklarla aynı sularda yüzdüğü, çok katmanlı, sarmala dönüşen, oyunbaz ve biraz da tekinsiz bir zaman ve mekân kurguluyor.

***Yazının bundan sonraki bölümü Petite maman ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerebilir.***
Petite maman bir veda ile açılıyor. Nelly, anneannesinin kaldığı bakımevindeki diğer misafirlere veda ederken, anneannesinin odasına girdiğinde eşyaları toparlayan annesini görünce duraksıyor. Bu noktadan itibaren filmin önce yüzeyine dağılan kayıp -daha da doğrusu anne tarafından terkedilme korkusu, yavaşça ve adım adım önce çatlaklardan sızarak hikâyenin temeline oturuyor ve sonrasında Nelly’nin yeni bir dünya yaratmasının öncelikli nedenini oluşturuyor.

Konu ilginizi çektiyse yazının devamını okumak için lütfen orjinal siteyi ziyaret edin.

Kaynak: Filmlovers

Jasper

Karavan ve doğa aşığı insan kişisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu